Ako zviditeľniť chodca?

Zhoršená viditeľnosťt, nielen za tmy

Koncom jesene a s nástupom zimy dochádza vplyvom klimatických podmienok k zhoršeniu viditeľnosti. Hmla, hustý dážď, sneženie ale i celkové predĺženie nocí. To všetko zhoršuje viditeľnosť pre všetkých vodičov a predovšetkým chodcov. Kritický pritom býva i čas súmraku, či svitania. A tak by sa v týchto „tmavých“ mesiacoch, teda v období od novembra do marca, mali chodci uistiť, že sú pre vodičov dostatočne viditeľní a i potom, by mali dbať na zvýšenú ostražitosť s každým sa blížiacim vozidlom. Poďme si teda povedať kľúčové zásady k ochrane ľudského života.

Povinnosť reflexných prvkov – kedy a kde

Povinnosť nosiť reflexné prvky má chodec za zníženej viditeľnosti, keď sa mimo obec pohybuje po krajnici alebo po okraji vozovky v mieste bez verejného osvetlenia. Ale pozor! Ako už bolo povedané, znížená viditeľnosť nie je len tma. Znížená viditeľnosť platí i počas svitania či súmraku, alebo i cez deň, počas dažďa, sneženia a hmly. Pre svoje vlastné bezpečie tak nie je vhodné tieto faktory podceňovať.

Ako byť správne viditeľný

PásekKľúčom k správnemu zviditeľneniu je dostatočne veľká plocha a kvalita reflexného prvku. Zákon totiž určuje, že chodec na sebe musí mať prvky z reflexného materiálu umiestnené tak, aby boli viditeľné pre ostatných účastníkov diaľničnej prevádzky. Ale už nie je uvedené, ako veľké tieto prvky majú byť a kde majú byť umiestnené. Zmotaný reflexný pási na uchu kabelky, či popruhu batohu naozaj nestačí. Ideálne je mať taký reflexný pásik umiestnený nad zápästím a členkom, a to na strane, ktorá je bližšie do vozovky. Štatisticky vodiči zareagujú 3x rýchlejšie na pohybujúci sa svetelný bod ako na statický reflexný prvok. Preto sa taktiež odporúča mať v ruke, rozsvietenú baterku. Pohybujúce sa svetlo zaujme vodiča oveľa viac a taktiež oveľa skôr. Taktiež platí, že „nie je všetko  zlato, čo sa bliští“. Nie všectky prvky, ktoré sa lesknú, sú skutočne vidieť pri dopade svetla automobilu. Preto musia byť reflexné pásky naozaj kvalitné. Najlepšou farbou takého reflexného prvku žltá, zelenkavá a prípadne jasne červená a oranžová.

Fotografie

Servind Ilava

Sídlo spoločnosti v Ilave

# ## # #  # # #

Nahoru