História

Spoločnosť Castrol založil Charles „Cheers“ Wakefield pod pôvodným názvom „CC Wakefield & Company“. V roku 1899 odišiel vtedy tridsaťdeväťročný Charles zo zamestnania v spoločnosti Vacuum Oil, aby mohol v Cheapside v Londýne založiť vlastný podnik, zameraný na predaj mazív pre vlakovú dopravu a ťažké strojárenstvo. Výrečnému mužovi s dobrými presvedčovacími schopnosťami a darom sformulovať jasnú víziu sa do nového podniku podarilo prilákať osem bývalých kolegov. Na prahu nového storočia sa Wakefield začal zaujímať o vtedajšie motorizované novinky v športe – o automobily a lietadlá. Jeho spoločnosť začala vyvíjať mazacie prostriedky najmä pre tieto nové stroje. Tie na jednej strane vyžadovali mazivá dostatočne tekuté, aby umožňovali mazanie za studena pri štarte, a zároveň dostatočne husté na uchovanie správnych vlastností i pri veľmi vysokých teplotách. Wakefieldovi výskumníci prišli na to, že práve takéto vlastnosti možno dosiahnuť vďaka prímesi zodpovedajúceho množstva ricínového oleja, čo je olej rastlinného pôvodu, ktorý sa lisuje zo semien ricínu obyčajného (angl. castor oil plant). Nový produkt nazvali „Castrol“.

Potom, čo priekopnícky pomohol na svet novému druhu motorového oleja, sa CC Wakefield stal priekopníkom taktiež v oblasti reklamy a prišiel s novou metódou získavania zákazníkov - sponzorstvom. Nápis Castrol sa začal objavovať na pútačoch a práporoch na leteckých súťažiach, automobilových závodoch či pokusoch závodníkov o prekonanie pozemných rýchlostných rekordov. Mazivá išli dobre na odbyt a Wakefield postupne vyrábaný sortiment rozširoval a pridával oleje vyvíjané špeciálne pre motory jednotlivých výrobcov.

Okolo roku 1960 už bola značka vyrábaného motorového oleja tak známa, že takmer zatienila výrobné spoločnosti i jej nesmrteľného zakladateľa, a tak sa z „CC Wakefield & Company“ stala jednoducho spoločnosť Castrol Ltd. Medzitým sa výskumní pracovníci spoločnosti začali zložitou problematikou mazania motorov zaoberať ešte do väčšej hĺbky, ako kedykoľvek predtým, a v anglickom Bracknelli bolo vybudované najmodernejšie výskumné zariadenie. V roku 1966 prešiel Castrol do vlastníctva spoločnosti Burmah Oil Company.

Dôkazom toho, že sa Castrol nesústredil len na automobilový a letecký priemysel, bolo v roku 1967 vyplávanie vtedy najväčšej zaoceánskej lode pre prepravu osôb na svete Queen Elizabeth II, ktorá bola prevádzkovaná s mazivami Castrol. Ani v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch neprestávala spoločnosť zavádzať nové, inovatívne produkty. V roku 2000 prešla spoločnosť Burmah-Castrol do vlastníctva gigantu BP a značka Castrol sa stala súčasťou portfólia koncernu BP.

Keď prednedávnom v roku 2012 zahájilo na Marse svoju vzrušujúcu misiu vozidlo Curiosity agentúry NASA, hrali pri bezchybnej funkčnosti jeho mechanických častí – od kolies až po kamery – jednu z ústredných úloh priemyselné mazivá Castrol. Zloženie špeciálneho maziva pre vesmírny program je vyvinuté tak, aby zaručovalo dokonale funkčné vlastnosti v teplotnom rozsahu od -80 °C do 204 °C. Za svoj úspech spoločnosť v mnohom vďačí originálnej filozofii Charlesa Wakefielda. Pri vývoji nových olejov Castrol sa spoliehal na pomoc a podporu svojich zákazníkov, pretože si veľmi dobre uvedomoval, že partnerská spolupráca je najlepšou cestou k úspechu pre obidve strany. A tento princíp platí pre Castrol rovnako dnes ako vtedy.

# ## # #  # # #

Nahoru